Co to są mnemotechniki

Mnemotechniki to metody zapamiętywania oraz ćwiczenia pamięci. Nazwa ta pochodzi z języka greckiego, mneme oraz technikos, co oznacza odpowiednio pamięć i wykonanie zgodne ze sztuką. Już starożytni Grecy wykorzystywali fakt, że proces zapamiętywania informacji jest lepszy, kiedy używa się dwóch półkul mózgu. Aby zapamiętać informację wykorzystywali wszystkie zmysły: wzroku, słuchu, smaku, dotyku i węchu.

Twórcze zapamiętywanie

Mnemotechniki to sposoby ułatwiające kodowanie, jak i odtwarzanie nowych informacji. Inaczej mówiąc, jest to zbiór działań umysłowych, dzięki którym możemy trwale przyswoić wiedze i sprawnie nią operować. Techniki te umiejętnie programują nasz umysł, ułatwiając szybkie i skutecznie zapamiętywanie.

Zalety mnemotechnik

Głównymi zaletami metod mnemotechnik  jest szybszy sposób zapamiętywania i uczenia się, ale również zachęcanie do twórczego działania, kreatywności i aktywności.

Proces uczenia się bazuje na lateralizacji półkul mózgowych, czyli na podziale czynności między lewą a prawa półkulą. Lewa półkula odpowiada za zapamiętywanie ciągów słów i cyfr w odpowiedniej kolejności oraz za logiczne myślenie i funkcje werbalne. Natomiast prawa półkula wyspecjalizowała się w wyobrażeniach, kolorach, rytmach, zmianach wielkości i ilości oraz relacji przestrzennej. Dynamiczna synergia obydwóch półkul daje znakomite rezultaty i w tym właśnie tkwi cały sekret mnemotechnik. Zamiast „kuć” wszystko na pamięć, należy tworzyć niezapomniane obrazy, które powinny zawierać wiele elementów nacechowanych: kolorami, akcją, ruchem, humorem, przesadą, niepowtarzalnością, wielkością itd. Dzięki takim zabiegom uaktywnia się zarówno lewą jak i prawą półkulę, w efekcie zapamiętuje się więcej.

Zapraszamy na zajęcia, gdzie dzieci poprzez zabawę nauczą się wykorzystywać w procesie zapamiętywania obydwie półkole mózgu, co przełoży się na łatwiejszy i przyjemniejszy proces uczenia się w szkole.